در حال حاضر امکان ثبت نام در سایت وجود ندارد

کله پاچه | آشپزی ایرانی| آشپزی آسان | آشپزی سریع | تاریخجه آشپزی

به کانال تلگرام ما بپیوندید

نویسنده : ادمین چاشنی

بازید : بازدید : 1215

تاریخ : ۱۹ / مرداد / ۱۳۹۵

آشپزی ایرانی: آداب كله پاچه خوری
در آن زمان مشتریانی كه به مغازه های كله پزی مراجعه می كردند، مطابق میل خود هر نوع نانی را كه دوست داشتند و معمولا نان سنگک بود با خود به مغازه كله پزی می بردند.
صاحب مغازه آنها را به نشستن بر روی یكی از تخت ها راهنمایی می كرد. آنها به همراهی شاگرد مغازه به سمت تخت می رفتند و بر روی آن می نشستند. پس از آن یك سینی یا مجمعه كه وسط آن ظرفی از آب كله بود توسط شاگرد مغازه برای او برده می شد. و او با توجه به اشتهای خود، نان در آن خرد می كرد.
اگر مشتری از افراد والامقام بود، خود صاحب مغازه، نان ها را داخل ظرف خرد می كرد و با دست بر روی آن فشار می آورد تا تكه های نان خیس شود. آب اضافی آن را می گرفت و پس از آن به شكل مخروطی در می آورد. نهایت مقداری روغن و مغز بر روی آن گذاشته و آن را به مشتری برمی گرداند.
البته دو، سه لقمه ای كه مشتری از غذا می خورد، شاگرد مغازه ظرف غذا را از جلویش برمی داشت. و دوباره با اضافه كردن روغن و كمی مغز، به او باز می گرداند.
پس از آن، نوبت به خوردن گوشت می رسید. صاحب مغازه بنا به شخصیت مشتری، ظرفی از چشم، بناگوش، پاچه و زبان تهیه می كرد. بر روی آن روغن و دارچین می ریخت. به مشتری می داد.
در این جا هم اگر مشتری دارای شخصیت والایی بود، دست و اگر از افراد معمول بود، پای گوسفند بر روی ظرف قرار می گرفت. البته مبلغی به آب كله تعلق نمی گرفت و مغازه دار فقط پول گوشت را دریافت می كرد.
قیمت یك وعده این غذا، از سه شاهی تا ده شاهی بود و دو، سه شاهی نیز جهت نان دریافت می شد.
مشتری كله پزی ها اكثرا افراد دست به جیب بودند. ولی این صنف دارای مشتری های فقیر و بی پول هم بود. كه بعضی های شان به خوردن همان آب كله اكتفا می كردند. ولی عده ای با چانه زدن و سماجت، كمی هم روغن، مغز و گوشت نیز دریافت می كردند.