در حال حاضر امکان ثبت نام در سایت وجود ندارد

بازدید : 1719 1 کاربر درحال خواندن این مطلب

نویسنده: ادمین چاشنی

تاریخ: ۲۶ / مهر / ۱۳۹۴

سه روش تهیه چیپس

۳ راه برای درست کردن چیپس سیب‌زمینی
روش اول : سرخ کردن
روش دوم : پختن در فر
روش سوم : چیپس ماکروویوی
حتما می‌دانید که خوردن چیپس آن هم چیپس سرخ‌شده ضرر دارد. اما اگر بتوانید به صورت خانگی آن را تهیه کنید خیلی سود کرده‌اید.
در روش اول حداقل مطمئن هستید که روغن چندبار مصرف شده نیست و سالم است.
در روش دوم که بهترین روش هست مطمئن اید که روغن زیتون علاوه بر اینکه ضرر ندارد خاصیت هم دارد. سیب‌زمینی هم به خودی خود خاصیت دارد. اما به هر حال نشاسته هست و پر کالریست.
روش سوم نتیجهٔ خوبی می‌دهد اما زیاد با این روش چیپس درست نکنید. به‌ هر حال امواج ماکرو ضررهای خاص خود را دارد.
سیب‌زمینی ورقه‌ورقه كنيد سعي كنيد لايه‌ها ضخيم نباشد و برش‌ها بايد نازك باشد. اگر با دستگاه ورقه كن اين‌كار را انجام می‌دهید مراقب باشيد. در يك ظرف آب نمك را اضافه كنيد و سیب‌زمینی ها را برای نيم ساعت در آب غوطه ور كنيد.

سه روش تهیه چیپس

روش اول( سرخ کردن)

مواد مورد نیاز برای سرخ کردن
۲عدد سیب‌زمینی
۲ پیمانه روغن
۱و ۱/۲ قاشق غذاخوری نمک
فلفل سیاه یا قرمز به دلخواه

بعد از گذشت اين مدت سیب‌زمینی ها را از آب بگيريد و آن‌ها را خشك كنيد. روعن مناسب برای سرخ كردن را انتخاب كنيد. ذرت، آفتاب گردان، بادام زمينی جز روغن های مناسب هست. خيلی از انتخاب ها به روغن زيتون برمي‌گردد چون جز روغن هاي با ترانس پايين است. سعی كنيد سیب‌زمینی را در روغن فراوان سرخ كنيد چون سالم‌ترين و بهترين راه در روشهای سرخ كردنی هست.

روغن را داغ كنيد تا به دمای ١٧٠تا ١٩٠ درجه سانتی‌گراد برسد. اگر دماسنج مخصوص آشپزی داريد دماي روغن را چك كنيد و اگر هم نه يك قاشق چوبي را به داخل روغن ببريد و صبر كنيد تا كنار چوب حباب ظاهر شود و در اين لحظه روغن به دما كافی برسد. راه ديگر امتحان كردن دماي روغن يك تكه نان است. نان در دماي ۱۶۰ در عرض ٣٠ ثانيه و در دماي ۱۸۰ درجه بعد از ۱۵ ثانیه و در دمای ۱۸۰ در ۱۰ ثانیه طلایی می‌شود. بعد از داغ شدن روغن سیب زمینی ها را داخل روعن ریخته و اجازه دهید سرخ شوند.

سه روش تهیه چیپس

هنگامی كه سیب‌زمینی ها شروع كردن به طلایی-قهوه‌ای شدن سريع آن‌ها را خارج كنيد. اگر تمامی سیب‌زمینی ها را يكباره در داخل روغن بريزيد دماي روغن به سرعت پايين مي ايد. در همان لحظه اي كه چيپس ها را از روغن  خارج كرديد بر روي يه دستمال كاغذي قرار دهيد. اگر دوست داريد طعمی به آن بدهيد در همان لحظه اضافه كنيد مثلا فلفل يا كاري.
تمام شد به همين راحتي

سه روش تهیه چیپسروش دوم ( پخت در فر)

مواد مورد نیاز برای پختن در فر
۴ عدد سیب‌زمینی
۱/۴ پیمانه کره نرم شده یا روغن زیتون
نمک به میزان لازم

فر را تا دمای ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. سیب‌زمینی ها را ورقه کنید. بعد از ورقه کردن یک دستمال کاغذی خشک بروی سیب‌زمینی ها قراردهید تا هر میزان آبی که بروی ورقه ها وجود دارد خشک شود.

سه روش تهیه چیپس

سینی طبقه وسط فر را از فر خارج کنید و سیب‌زمینی هارا روی آن قراردهید سپس با یک قلم‌موی مخصوص آشپری روغن زیتون و یا کره نرم شده را بروی سیب‌زمینی ها بمالید.

سه روش تهیه چیپس

سینی را دوباره داخل فر قراردهید و برای مدت ۲۰ تا ۱۵ دقیقه آن‌ها را بپزید صبر کنید تا لبه های سیب‌زمینی طلایی شود. چیپس ها را از فر خارج کنید و بروی آن‌ها نمک دریا بپاشید.

2(129)

روش سوم( پخت در ماکروویو)

مواد مورد نیاز برای  پخت در ماکروویو :
سیب زمینی به اندازه دلخواه
نمک
روغن زیتون به دلخواه
سیب‌زمینی‌ها را نازك ورقه كنید و سپس در داخل آب قرار دهید تا نشاسته آن گرفته شود. اگر دوست دارید چیپس نمکی دورست کنید در داخل آب نمک دریا بریزید. بعد از گذشت نیم ساعت هرگونه رطوبت را از روی ورقه‌های سیب‌زمینی با دستمال كاغذی بگيريد حتی كمی بيشتر با دستمال به سیب‌زمینی‌ها فشار بياوريد.

z1(7)

آب يك دشمن جدی در اين مرحله است پس هر چقدر می‌توانيد قبل از اينكه پخت ماكروویوى را شروع كنيد رطوبت و آب را بگيريد. در بشقاب سیب‌زمینی‌ها را بچینید و مطمئن شويد كه ورقه‌های سیب‌زمینی بهم نچسبیده باشند در واقع از هم فاصله داشته باشد و سپس بروی آن‌ها یک دستمال کاغذی قرار دهید.سپس آنها را درون ماکروفر بگذارید و  برای مدت ۳ دقیقه با بیشترین انرژی آن‌ها را بپزید سپس بیرون بیاورید و آن‌ها را به طرف دیگر برگردانید و دوباره ۳ دقیقه بپزید. اگر همچنان نپخته بود دوباره بپزيد تا كامل خشك و ترد شود.چيپس‌ها بايد وسطشان طلايی قهوه‌ای شود و سپس گياه معطر و يا هر مزهٔ ديگری را كه دوست داريد به آن اضافه كنيد.

01(27)

تهیه و تنظیم: چاشنی

چاشنی، آشپزی ایده ها

لینک کوتاه این مطلب
http://chashnee.ir/?p=1961
نظرتون درباره این آموزش چیست!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 4 =

نظرات کاربران
این آموزش مفید بود؟ نظرتون چیه؟
تا کنون نظری ثبت نشده است ، شما اولین کاربر صاحب نظر ما باشید »ارسال دیدگاه«

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

87 − 86 =